Co dělat, když musíte dlouho sedět u počítače?

Lidské tělo nebylo stvořené k tomu, aby celé dny sedělo v kanceláři u počítače. Dlouhodobým sezením trpí jak celé tělo, tak i oči, jež musí být neustále zaostřeny na blízko. Podpořte je, aby neslzely a nebyly líné sledovat vzdálené objekty.

Spoustě lidí bohužel nezbývá nic jiného než prosedět celé dny u počítače. Vyžaduje-li to po vás i vaše práce, snažte se očím co nejvíce ulevit. Poradíme vám pár triků.

Dávejte si pauzy

Odborníci doporučují každé dvě až tři hodiny vstát od počítače, protáhnout se a jít se kousek projít. Není-li to možné, tak aspoň odvraťte zrak od monitoru a vyhlédněte z okna či na druhý konec kanceláře. Prostě oči donuťte se pět minut dívat zase na dálku, aby nezlenivěly.

Dodržujte ergonomické zásady

Existují určitá nepsaná pravidla, jež je vhodné dodržovat při vybírání kancelářského stolu i židle. Podle nich by měl být monitor ve výšce očí přímo před vámi, ovšem v dostatečné vzdálenosti. Také by měl být postaven tak, aby se v něm neodrážela světla či sluneční záření.

Pořiďte si kapky na zvlhčení

Jestli máte při sledování do monitoru červené oči, zkuste je zvlhčit. Při dlouhodobém koukání do jednoho místa mohou být vysušené, tak se poptejte v lékárně, doporučí vám vhodné kapky, jimž se často říká „umělé slzy“.

Vyživujte oči zevnitř

Existují také doplňky stravy, jež vám pomohou udržovat zdravé oči. Patří mezi ně například BETAVID – přípravek se světlíkem lékařským, borůvkami, červeným vínem a beta karotenem. Ten příznivě působí na cévní kapiláry, podporuje správnou funkci sítnice a napomáhá lepšímu vidění u unavených očí. Jedna tableta denně je určena všem, jejichž oči jsou pravidelně namáhány sledováním počítače, televize nebo dopravní situace při řízení automobilu. Vzhledem k tomu, že každá tableta obsahuje 6 mg beta karotenu, je hodí se přípravek BETAVID užívat také před opalováním.

Na závěr bychom tu měli ještě jednu přírodní radu od našich babiček, která je však stále aktuální: Pozitivní účinky na zrak má mrkev.