Zdravé vlasy v každém ročním období

Říká se, že vlasy jsou koruna krásy každé ženy i muže. Jejich kvalita a úprava nám o člověku může hodně prozradit. Pokud totiž člověk nedbá o své zdraví, velmi rychle se to projeví mimo jiné právě na vlasech. Ačkoliv ne všichni zdědili krásnou hustou hřívu, kvalitu vlasů můžeme správnou péčí velmi ovlivnit. Tu bychom také měli přizpůsobovat jednotlivým ročním obdobím. Podíváme se společně na několik tipů a triků, jak dopřát vlasům to nejlepší i v chladu.

Sluníčko poškozuje více než mráz

Ačkoliv se může zdát, že v zimě naše vlasy trpí, není tomu tak. Vlas je totiž narozdíl od pokožky vůči chladu velmi odolný. Co jim naopak může uškodit, ja zapaření vlasové pokožky pod čepicí, kdy dochází k množení bakterií a následné tvorbě lupů, či dokonce kvasinkové infekce.

Pokrývka hlavy je však velmi vítaná v letních měsících, neboť UV záření je pro vlasy stejně nebezpečné jako pro kůži. Pobyt na slunci i dlouhodobé vystavení vysokým teplotám způsobuje narušení povrchové vrstvy vlasového vlákna, což vede ke třepení konečků a zvýšené lámavosti vlasů.

Na složení jídelníčku záleží

Některé potraviny a živiny mají na vlasy přímo zázračný vliv. Chcete-li podpořit jejich růst a kvalitu, ve vašem jídelníčku by neměly chybět tyto suroviny:

  • Losos – Losos a další tučné mořské ryby (makrela, sleď) obsahují vysoké množství omega‑3 mastných kyselin a vitamínu D, který je je pro zdravé vlasy velmi důležitý.
  • Špenát – Je bohatý na železo a vitaminy A a C, které pomáhají udržovat vlasy silné a lesklé.
  • Vajíčka – Obsahují vysoký podíl vitamínu B7, zinku a selenu.
  • Luštěniny – Z pohledu rostlinných potravin jsou bohatým zdrojem bílkovin, jejichž nedostatek může být důvodem snížené kvality či vypadávání vlasů.
  • Batáty – Skvělý zdroj vitamínu A.
  • Ovesné vločky – Dobrý zdroj železa, zinku a hořčíku.

Praktické tipy a malé změny v životním stylu

Na závěr pro vás máme několik praktických tipů, které můžete snadno aplikovat do vašeho běžného života, abyste dosáhli vysněných vlasů:

  1. Olejíčky proti suchým a lámavým vlasům: Vlasům velmi prospívají nejrůznější přírodní olejíčky, které je vyživí bez zbytečné zátěže. Vhodný olej je například ricinový, kokosový či arganový.
  2. Nikdy nechoďte spát s mokrými vlasy: Mnoho lidí dává přednost samovolnému uschnutí před vysoušením fénem. Mokré vlasy jsou však velmi křehké a během spánku se třením o polštář budou lámat.
  3. Fénujte po směru růstu a používejte tepelnou ochranu: Pokud se vlasy vyfénují správně, nijak jim to neuškodí. Stačí vždy fénovat od kořínku dolů, ideálně ve vzdálenost cca 20 centimetrů od vlasu a nepodceňovat ochranu před teplem.
  4. Omezte různé zlozvyky: Nadměrná konzumace vysoce průmyslově zpracovaných potravin jako jsou chipsy, cukrovinky a sladké nápoje kvalitě vlasům určitě neprospívá.Omezte také konzumaci alkoholu.
  5. Kvalitní a dostatečný spánek: O důležitosti spánku slyšíme ze všech stran. A není se čemu divit. Je to základ prevence proti nejrůznějším onemocněním, klíč ke zdravému trávení, správným sportovním výsledkům i zdravé pleti a krásným vlasům. Snažte se spát alespoň 7 hodin a ideálně 90 minut před spánkem nejíst a nekoukat do žádné obrazovky. Před spaním také nepoužívejte PULZE a podobné přístroje.

Autor: Elena Gotfried

Náhledový obrázek ke stažení: