Chraňte se a buďte vidět až na 200 m! Vyžaduje to i zákon!

Od února 2016 platí v ČR novela zákona o silničním provozu, jenž všem chodcům, kteří se za snížené viditelnosti pohybují na vozovce, udává povinnost nosit reflexní prvek. Není to žádný rozmar, ale nařízení, které zachraňuje životy. Jak jste na tom? Že ještě nejste vidět? Způsobů se nabízí několik a i vy máte všechny na dosah ruky!

Proč se „být reflexní“ vyplatí?

Zajímavý pokus provedl Besip (hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu v ČR). Zkoumal, jak barva oblečení ovlivňuje jasnost objektu za snížené viditelnosti. Výsledky jasně dokazují, že nosit reflexní vesty či jiné prvky se vyplácí. Například v modrém či jiném tmavém oblečení je osoba vidět na pouhých 18 m. Žlutá barva zvýší viditelnost na 37 m, bílá až na 55 m. Stále to je ale málo, protože i při nízké rychlosti potřebuje řidič k reakci několik desítek metrů. Test ukázal, že pokud se na oblečení chodce nachází reflexní barva, která mnohonásobně odráží světlo, rázem se viditelnost zvýší až na 200 m. Tato vzdálenost už dává dostatečný prostor na to, aby řidič i rychle jedoucího vozu zabránil tragédii.

Pro děti i dospělé v několika variantách

Nejlepším řešením pro všechny je reflexní vesta, bunda či triko. Čím větší plocha je, tím více světla je odraženo. Prodávají se i vesty, které se oblékají přes hlavu a jsou na nich vytištěny veselé obrázky. Ty jsou nejlepší pro děti. Dále se lze vybavit například přívěskem, nášivkou nebo reflexní páskou. Pokud máte některý z drobnějších prvků, pamatujte, že by měl vždy být umístěn na straně, která míří do silnice. Z doplňků jsou dále k mání čepice, tkaničky do bot, nášivky, nažehlovací obrázky aj. Při výběru sledujte, jestli mají označení, že vyhovují ČSN EN 13356. Vesty i další doplňky nejsou drahé, podívejte se na nabídku obchodu altima.cz a vyberte si některý co možná nejdříve. Jen několik korun vám v tomto případě může zachránit život!