Čím je prospěšná hlíva ústřičná
Hlíva ústřičná, vyskytující se v období od léta do zimy na živých i odumřelých kmenech listnatých stromů, je dřevokazná houba patřící do čeledi hlívovitých. Zdraví přínosné účinky, které hlíva má, znali již v dávných dobách Číňané.
Hlíva – její účinky a složení
Hlíva je tvořena převážně vodou (až z 90%) a díky tomu obsahuje velmi málo tuků. Kyseliny obsažené v hlívě blahodárně působí na lidský organismus, konkrétně se jedná o kyseliny olejové a kyseliny linoleové.
Hlíva obsahuje betaglukany, které snižují imunitní systém a hladinu cholesterolu v krvi. A spolu s řadou vitaminů B, D, C, K, chromu, mědi, železa, jódu, selenu a zinku pomáhají při regeneraci jater a bojují proti nádorům, bakteriím a virům různého původu. Nemalý obsah vlákniny v hlívě dokáže uvolnit usazené škodliviny, podpořit správnou funkci střev a pomáhá tak při správném zažívání.
Způsob užívání
V tradiční čínské a japonské medicíně se hlíva ústřičná používá již po staletí k přípravě léčivých tinktur, mastí a suchých přípravků. Ty se aplikují například při zánětlivých onemocnění, při léčbě hemeroidy, ekzémů nebo při popáleninách.
Tip: hudební magazín a sportovní magazín
V našich podmínkách se hlíva stala součástí lékáren a běžně se prodává ve formě tabletek nebo jako sušený prášek. 5-10 gramů sušené hlívy denně vám posílí váš imunitní systém a posílí celkově vaše zdraví.
Houba má velmi masité klobouky, které se používají do polévek či omáček. Výborná je i jako příloha k masům a do zeleninových salátů. Lze je i sušit nebo připravovat jako smažené řízky, nebo například jako smaženici. Ovšem tepelnou úpravou se nejcennější látky z hlívy ničí, proto pro užívání hlívy kvůli zdraví prospěšným látkám je nejlepší extrakce, tedy výluh, ve vodě a nebo alkoholu.
Hlíva ústřičná se po právu někdy nazývá houbou věčného mládí nebo pokladem mezi houbami. Sami můžete vidět, že její působení je opravdu široké a její léčivé účinky vyzkoušet i na sobě.