Přírodní léčba oparů

Opar, nevzhledný puchýřek na rtu, který dokáže pěkně znepříjemnit život. Někdo onemocní a už má plnou pusu oparů, někdo nemá opar za celý život. Pojďme se ale společně podívat, jak si poradit s oparem v co nejkratší době za pomocí přírodních ingrediencí.

Příznaky oparu

Opar, neboli herpes, je vyrážka v podobě malých puchýřků naplněných tekutinou. Nejčastěji postihuje rty, ale může se objevit i na jiných místech. Zanícené místo svědí a bolí. Po čase puchýřky prasknou, začnou mokvat, vysuší se a nakonec vznikne strup.

Jakmile se vám opar na rtu objeví, puchýřků se nedotýkej více, než je potřeba. Opar nikdy nepropichujte ani neškrábejte. Pokud trpíte oparem, zamezte kontaktu s ostatními lidmi a následnému přenosu. Používejte proto jen vlastní příbory, talíře, skleničky a ručníky. Nejezte čokoládu, ořechy a nepijte coca colu.

Tip: jak na hypotéku

Léčba oparů

Jakmile se vám opar na rtu objeví, je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny s vysokým obsahem zinku a dostatečným množstvím vitamínu C a B. Mezi takovéto potraviny patří hnědá rýže, celozrnné výrobky, syrové ovoce a zelenina a pivovarské kvasnice. Je dobré posilnit i celkovou imunitu.

Lokálně místo mažte a dezinfikujte. Je skvělé, když puchýřky nikdy neprasknout, ale postupně se sami vysuší. Jakmile ucítíte první pálení a svědění, je nejúčinnějším přírodním lékem meduňkový krém. Nanášejte ho podle potřeby na postižené místo. Před mazáním můžete místo vydezinfikovat buď domácí pálenkou, nebo olejíčkem z tea tree.

Jak předejít oparům

Pokud se vám opar vyléčí, dlouho už o něm nechcete slyšet. Je proto skvělé se vyvarovat dalšímu vzniku oparů.

Účinnou aminokyselinou proti vniku oparů je lyzin. Ten je přirozeně obsažen v některých potravinách, jako je mléko, sója a maso. Dalšími potravinami, které působí preventivně je hlíva ústričná, mořské řasy, ryby, česnek, cibule a třezalka.

Ovšem jsou i potraviny, které opary vyvolávají a těm byste se měli naopak vyhnout. Mezi tyto potraviny řadíme čokoládu, ořechy, těstoviny a růžičkovou kapustu.

Pokud vás přepadne opar, s námi už budete vědět, jak s ním zatočit.