Když se podzim červená, aneb skliďte jeřabiny
Mnoho z nás si jistě pamatuje, že jako malé děti jsme jeřabiny nejedly, jelikož nás rodiče a babičky strašili, že bychom se otrávili. Ve skutečnosti jsou ale jeřabiny velmi zdravou bobulovinou, i když s trpkou až nahořklou chutí. Dnes si ukážeme způsoby, jak tyto plody zpracovat.
Jeřabiny
Jakmile se začnou jeřabiny červenat, víme, že léto už je neodkladně za námi. Tyto plody podzimu rostou na léčivém stromě, ze kterého můžeme kromě plodů využívat i listy a květy. Jeřabiny se dají konzumovat i za syrova, ovšem hojně jsou vyhledávány především kvůli zavařování. Malé červené kuličky obsahují velké množství vitamínu C, který je mnohem vyšší než v citrónech. Dále v nich najdeme provitamin A, lehce stravitelné cukry, zdravé kyseliny, pektin, třísloviny a hořčík.
Jeřabiny působí na lidský organismus lehce projímavě a močopudně. Podporují vylučování žluči a jsou vhodným podpůrným prostředkem při léčbě revmatismu, hypovitaminóze a chřipky a nachlazení.
Z těchto plodů se často vyrábějí kompoty, zavařeniny, čaje, sirupy a likéry.
Zmrzlé jeřabiny
Jeřabinová zavařenina
Na jeřabinovou zavařeninu budete potřebovat:
- 1 kg jeřabinové dřeně
- 60 dkg cukru (u jeřábu černoplodého stačí jen 50 dkg)
Jeřabiny povaříme v menším množství vody. Jakmile změknou, prostřeme je přes síto a vytvoříme tak jeřabinovou drť. Vzniklou drť povaříme spolu s cukrem asi 10 minut. Po uplynutí doby je zavařenina již hotová. Skladujte v pevně uzavřených sklenicích.
Jeřabinový likér
Na likér budete potřebovat:
- 2 kg jeřabin
- 1 kg cukru
- 1 l vody
- 1 l vodky
- dle chuti hřebíček, skořice a sušená citrónová kůra
Velkou láhev naplníme jeřabinami a zalijeme vychladlým roztokem cukru a alkoholu. Přidáme koření a lahev pevně uzavřeme. Takto připravenou směs necháme stát (nejlépe na slunci) asi tři týdny. Nakonec stačí likér přecedit a slít do lahví.
Když vyjdete do přírody, na jeřabiny narazíte snad na každém kroku. Zkuste tento plod využít i vy.