Pitný režim = kvalitní a zdravý život

Vypít denně až dva litry vody, ať už alkalické ionizované vody nebo alkalické minerální vody, to je klíč ke zdravému a kvalitnímu životu. Na tom se tedy shodují nejen nutriční specialisté, ale také odborníci na výživu a samozřejmě také lékaři, kteří jen apelují na to, abychom celý pitný režim rozložili do celého dne a nesnažili se to, co během dne nevypijeme, nahnat pouze v jeden jediný večerní moment.

Lidské tělo je z většiny tvořeno vodou

Věděli jste, že lidské tělo je z velké většiny tvořeno vodou? Obsahuje průměrně 60 % vody u dospělého muže, u ženy voda tvoří o pět procent menší podíl. I když se říká, že bychom denně měli vypít alespoň dva až tři litry vody, reálná potřeba tekutin se odvíjí od naší tělesné hmotnosti. Obecně platí, že pro doporučený denní příjem má padnout 35-40 mililitrů na jeden kilogram tělesné hmotnosti.

V případě, že pitný režim nebude dostatečně dodržován, hrozí nejen celková dehydratace organismu, ale samozřejmě i řada onemocnění. Mimochodem, věděli jste, že nevhodná voda nebo nedostatečný pitný režim jsou důvodem vzniku rovnou šesti procent všech nemocí? Dostatečně pijte a zůstaňte fit.

Doporučený denní příjem nezávisí jen na naší hmotnosti

Pojďme se však ještě vrátit k tomu, jak určujeme doporučený denní příjem tekutin. Bylo řečeno, že bychom se měli orientovat podle naší hmotnosti, ale nakonec existuje vícero faktorů, které mají na pitném režimu vliv. Patří sem například věk, tělesná hmotnost, také složení těla nebo pohlaví. Samozřejmě musíme vzít v potaz i pohybovou, respektive sportovní aktivitu, také teplotu a vlhkost prostředí, ve kterém se daný den zrovna nacházíme.

Pokud se však budeme držet pouze naší hmotnosti, což je vždy relevantní faktor, který se často nemění, platí, že spadá 35-40 mililitrů na jedno kilo hmotnosti. Takový muž o šedesáti kilech by tak měl denně vypít zhruba dva a půl ltru.