Reishi a cordyceps jsou dva poklady tradiční čínské medicíny. Seznamte se!

Tradiční čínská medicína je založena na souznění člověka s přírodou a na využívání síly přírody ve prospěch lidstva. Staví na učení o protikladech Jing a Jang a na učení o pěti prvcích. Některé postupy se zdají až bizarní, o jejich účincích ale není pochyb. Mezi hojně využívané produkty přírody patří cizopasné houby reishi a cordyceps. Seznamte se, nebudete litovat…

Dříve jen pro císaře a jeho rodinu

Reishi je na pohled ničím nezajímavá dřevokazná houba, které se daří na odumřelých stromech nebo pařezech. První zmínky o využití reishi se nachází ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře, což je nejvzácnější kniha tradiční čínské medicíny stará tisíce let. Dříve byla houba natolik vzácná, že ji ke svým potřebám mohla využívat výhradně císařská rodina. Pro své účinky si získala přízvisko „božská houba nesmrtelnosti“. Připisovala se jí hlavně vlastnost uklidňovat duši. Moderním výzkumem bylo zjištěno, že obsahuje celou plejádu pro lidský organismus důležitých látek. Jsou to vitamíny, minerály, polysacharidy, glukany a další. V současnosti je k dostání ve formě kapslí.

Objevena pastevci

I houba cordyceps má zajímavou historii. Objevili ji pastevci. Je to cizopasná houba, která proniká do těla housenek a jiného hmyzu, živí se jejich tělem, až se těla naplní podhoubím. Pastevci zpozorovali, že zvěř, která snědla tuto houbu, byla zdravější a vitálnější. To byl hlavní důvod, proč se houba cordyceps dostala do hledáčku léčitelů, kteří se zajímají o tradiční čínskou medicínu. V současné době se houba pro účely čínské medicíny pěstuje uměle. I ona je k dostání ve formě kapslí.

Obě houby koupíte na mycomedica.cz. Na webu funguje i bezplatné poradenství. Milan Schirlo, přední odborník na tradiční čínskou medicínu, vám poradí, jak přípravky užívat. Máte-li dotazy, kontaktujte ho na poradna@MycoMedica.cz.