Kimchi – pikantní salát plný vitamínů

Pokud jste ještě někdo neslyšel o kmichi, seznamte se s ostrým pokrmem typický pro Koreu. Jedná se o fermentovanou zeleninu, která je doplněná pikantním zázvorem a chilli. Kimchi se nepodává jako hlavní jídlo, nýbrž jako příloha ke každému jídlu.

Zdravotní přínos kimchi

Tento pikantní pokrm obsahuje celou řadu antioxidantů, a proto slouže jako skvělá prevence proti řadě onemocnění. Kimchi prý dokáže bojovat proti rakovině, cukrovce, obezitě, žaludečním vředům či atopickému ekzému. Probiotika a flavoniody, které kimchi obsahuje, snižují vysokou hladinu cholesterolu v krvi, potlačují stárnutí a posilují imunitní systém.

Jak na přípravu kimchi

Na kimchi budete potřebovat (4 porce):
  • 1 kg pekingského zelí
  • 3 lžíce mořské soli
  • 2 lžíce chilli papriček v prášku
  • 1 lžička nastrouhaného zázvoru
  • 2 lžíce rybí omáčky
  • libovolně lze přidat mrkev, bílou ředkev a jarní cibulku

Příprava:

Zelí rozpulte podélně a nakrájejte asi na 2,5 cm široké kousky. Dejte do velké mísy a prosolte solí. Takto připravené zelí vložte do lednice a nechte pár hodin odpočívat (ideálně přes noc).

Rozmačkaný zázvor smíchejte s chilli a rybí omáčkou. Přidejte 1/3 šálku vody a dobře promíchejte. Zelí po odpočívání pustí šťávu, kterou je dobré scedit. Poté smíchejte s ostatními ingrediencemi a vložte do uzavíratelné nádoby o objemu 1 litru. Zelí dobře napěchujte a uzavřete. Takto připravené kimchi nechte odpočívat v temnu a chladu asi dva týdny. Po uplynutí 14 dnů je kimchi připraveno ke konzumaci.

Jestli se ptáte, kde seženete rybí omáčku, vydejte se buď do speciální prodejny, nebo do většího supermarketu. Ty už totiž v dnešní době tyto netradiční ingredience nabízejí. Rozhodnete-li se pro kimchi bez této omáčky, přidejte trochu mořské soli navíc.

Kimchi vás zimním období zahřeje a ochrání před bakteriemi a viry. Vyzkoušejte ho také vy.