Česnek je vynikajícím přírodním léčivem

Česnek je vynikajícím přírodním léčivem

Česnek je nezbytnou přísadou do mnohých jídel. Kromě ochucení však jídlu dodává ještě něco – pozoruhodné přínosy pro zdraví. Pokud česnek nejste zvyklí používat, rozhodně byste se to měli naučit.

Jeden syrový stroužek česneku má zhruba 14 kalorií, 0,57 gramů bílkovin a zhruba tři gramy sacharidů. Kromě toho obsahuje vitamín C, selen, mangan a železo. Jde tedy o potravinu s malou velikostí a nízkým počtem kalorií, ale velmi bohatým nutričním profilem. Jeho příjem byste však neměli přehánět. Nedoporučuje se konzumovat více než jeden až dva stroužky denně, jinak hrozí podrážděný žaludek, průjem a nadýmání.

Na podzim se hodí pro podporu imunitního systému

Alicin vyskytující se v česneku je zodpovědný za charakteristické štiplavé aroma, avšak právě on pomáhá posílit imunitní systém. Je tedy vynikající potravinou pro odvrácení nachlazení a chřipky. Teď na podzim se hodí navýšit jeho konzumaci.

Pokud vám česnek nechutná a do jídla ho příliš často nepoužíváte, lze ho konzumovat také ve formě doplňků stravy. Nabízí se například Allicor Forte od české společnosti Naturvita. Ten je speciálně obohacen ještě o vitamíny C a E, takže jde o vynikajícího pomocníka do sychravých podzimních dnů. Za výhodnou cenu ho nabízí internetová lékárna Gigalékárna.cz.

Snižuje riziko některých chorob

Česnek je taktéž zdrojem fotochemikálií, jež snižují riziko vzniky některých druhů rakoviny, zejména rakoviny žaludku. Stejně tak konzumace česneku či kapslí s česnekovým extraktem pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Kolik česneku konzumovat, abyste dosáhli těchto účinků, je zcela individuální. Odborníci však tvrdí zhruba čtyři stroužky týdně.

Pomůže taktéž k lepší sportovní výkonnosti

Sportovci ve starověkém Řecku kdysi jedli česnek, aby zlepšili svůj výkon. Česnek totiž uvolňuje oxid dusnatý, který snižuje krevní tlak, uvolňuje cévy a dodává více kyslíku do pracujících svalů. Česnekové doplňky stravy jsou tedy ideální i pro sportovce.