Nepřítel jménem rýma

Období rýmy a nachlazení je tu, a tak nebude od věci shrnout si způsoby, jak s rýmou účinně bojovat a nenechat si jí zkazit několik dní. Nejedná se sice o závažné onemocnění, ale v prvních dnech člověka zcela vyřadí. Postavte se rýmě čelem a porazte ji co nejdříve.

Bojujte potravinami

Jak jistě víte, rýma je nemoc, která dokáže pěkně znepříjemnit život. I když se vám podaří ji během několika dní vyléčit, nikdy nemáte stále vyhráno. Dostavit se mohou i komplikace například v podobě ucpaných nosních dutin a z obyčejné rýmy se stane skutečně velmi nepříjemná věc, kdy se nevyhnete návštěvě ORL. Bojovat s rýmou můžete například pomocí správné volby potravin. Vyhledávejte takové, které jsou bohaté na vitamín C. Dopřejte se ale také silný vývar se zeleninou. Po celou dobu léčby dbejte na dostatek tekutin, nejlépe bylinkových čajů s citronem (kvůli doplnění vitamínu C) a medem. Do jídel se doporučuje vmíchávat větší množství česneku, který se popere s bakteriemi a viry uvnitř vašeho těla.

První pomoc pro ucpaný nos

Než se vydáte do lékárny, zkuste některých z domácích triků, jak se zbavit ucpaného nosu. Prvním z nich je napařování nad nádobou s horkou osolenou vodou. Během několika vteřin se vám rýma spustí. Dalším způsobem je přiložení zahřátého ručníku na čelo, čímž opět napomůžete tomu, aby se rýma spustila. Pokud se přeci jen neobejdete bez nosního spreje, vybírejte raději ty na přírodní bázi. Nejvhodnější jsou spreje s mořskou solí. Většinu sprejů do nosu byste ale nikdy neměli užívat dlouhodobě, takže si vždy důkladně prostudujte příbalový leták. Pokud cítíte nepříjemný tlak na čele a máte pocit ucpaného nosu, budete se muset vydat k odbornému lékaři. Ucpané nosní dutiny se ve většině případů léčí nasazením antibiotik a případně i pomocí opakovaných punkcí.

Tip pro vás: sledujte novinky o bydlení

Pečujte o svůj nos

Není nic nepříjemnějšího, než od rýmy odřený nos. Pokud doma nemáte vhodný krém, například takzvaný zázračný kelímek, heřmánkovou mast, měsíčkovou mast nebo některý z dětských hydratačních krémů, použijte kokosový olej nebo obyčejný tuk. Pravidlo číslo jedna při péči o odřený nos je mazat pořád dokola. Během silné rýmy používejte látkové kapesníky, které nos neodřou tolik jako kapesníky papírové. Nosní sliznici byste si měli během léčby také několikrát propláchnout solným roztokem.

Něž půjdete spát

Pokud máte rýmu, měli byste dodržovat následující rituál, který vám v boji sní pomůže. Večer si v horké vodě napařte nohy v solném roztoku. Teplá voda pomáhá vašemu tělu s prokrvením a tím dochází i k uvolnění ucpaného nosu. Po koupeli si nasaďte teplé ponožky a zamiřte rovnou do postele. Na noční stolek si položte nakrájenou cibuli, která vám pomůže s desinfekcí nosní sliznice během vašeho spánku.