Proč jsou bradavky při kojení bolestivé?

Bolest bradavek, případně prsou jako takových není při kojení normální. Samozřejmě, v prvních dnech po porodu jsou bradavky citlivé, a tím pádem se může dostavit i počáteční bolest, ovšem problém po několika dnech vymizí. V případě, že pociťujete palčivou bolest, je vhodné se poradit s lékařem. Existují však i prostředky, které vám mohou pomoct.

Krev v mateřském mléce

Pokud se v mateřském mléce objeví malé množství krve v důsledku poranění bradavek, miminku to neublíží. V kojení můžete i nadále pokračovat, jestli bolest nebude nesnesitelná. Velice často se doporučuje bolavé bradavky potírat mateřským mlékem.

Tipy pro péči o bradavky

  • Dbejte na správnou polohu a přiložení dítěte při kojení. Přečtěte si, jak správně přiložit dítě k prsu a dodržujte vhodné techniky kojení.
  • Bradavky neumývejte mýdlem a šamponem.
  • Zapomeňte na mastičky, pudry a tinktury, protože mohou problémy zhoršit. Existují ale obklady s bioaktivním gelem, které si maminky velice pochvalují.
  • Po kojení nechejte mléko či mlezivo na bradavkách zaschnout, protože obsahují antiinfekční látky.
  • Prsní vložky často měňte. Nepoužívejte vložky, jež zadržují vlhkost na pokožce.
  • Jestliže se bolestivost bradavek nezlepšuje, vyhledejte pomoc lékaře či laktační poradkyni.

Nesprávné přiložení je hlavní příčinou problémů s bradavkami

Nejčastější příčinou bolesti bradavek je nesprávné přiložení dítěte k prsu. Mírná změna polohy dítěte na prsu by měla pomoci. Porodní asistentka, případně laktační poradkyně vám mohou ukázat, jak dítě správně přikládat.

I když máte vpáčené či ploché bradavky, kojení není nemožné, je potřeba mít dost trpělivosti, než se kojení naučíte.

Oblíbený je produkt Multi-Mam Compresses, který dokáže zahojit ragády do dvanácti hodin. Jedná se o obklady s impregnovaným bioaktivním gelem, který je založený na 2QR komplexu. Postará se o vyrovnání rovnováhy mikroflóry.