Sibiřský zázrak neboli rakytník

Oranžové bobule rakytníku jsou v poslední době velkým hitem. Ale své místo již po generace mají v tradiční medicíně Indie, Tibetu, Mongolska, Číny a hlavně Ruska. Považován za zázračnou rostlinu je díky obsahu vitamínů a dalších aktivních složek. Pojďme se podívat, co rakytník nabízí.

Léčivé účinky rakytníku

Rakytník je krásný trnitý keř, který dorůstá až do výšky 10 m. Plody tohoto keře jsou známé díky vysokému obsahu vitamínu, tedy především vitamínu C. Nalezneme v něm však i vitamín A, vitamíny řady B, D, E a K. Díky jeho složení tak skvěle působí jako prevence před těžkým onemocněním, jako je rakovina, či kardiovaskulární onemocnění. Zařadit do jídelníčku by jí ale měli i lidé, kteří trpí častou únavou, stresem a nedostatkem vitamínů. Prý dokonce sloužil jako výživový doplněk pro první ruské kosmonauty.

Rakytník tedy posiluje imunitní systém, léči nachlazení a zánětlivé onemocnění, podporuje funkci dýchacích cest a trávicího traktu. Kromě toho úspěšně léčí i gynekologické a jaterní potíže.

Využití rakytníkového oleje hledejte především u zevního používání. Olej slouží jako ochrana pokožky, léčí popáleniny, ekzémy a akné a napomáhá hojení ran.

Sibiřský zázrak neboli rakytník

Rakytníkový džus a sušené listy

Jak upravit rakytník

Pro různé rakytníkové úpravy se využívají zejména plody. Rakytníkové peckovice se sbírají od srpna do října. Dají se usušit, zmrazit či uvařit a často se z nich vyrábějí různé zavařeniny, kompoty a likéry.

U tohoto keře můžeme využít i listy, ze kterých si lze po usušení připravit lahodný čaj.

My vám ale dnes ukážeme, jak si z rakytníku vyrobit vynikající zmrzlinu.

Na zmrzlinu budete potřebovat:
  • 100 – 150 g třtinového cukru dle chuti
  • 150 ml rakytníkové šťávy
  • 200 ml mléka
  • 200 ml smetany ke šlehání

Rakytníkovou šťávu osladíme cukrem dle chuti. V dalším kroku pomalu zašleháme mléko a smetanu. Směs vlijeme do zmrzlinovače. Pokud přístroj nemáme, vložíme v kovové nádobě do mrazáku a každou půl hodinu promícháváme, dokud nám nevznikne tuhá zmrzlina.

Připravte zmrzlinovou vitamínovou bombu pro své nejmilejší.