Zázrak jménem Matcha

Kdo by neznal klasický zelený čaj. Ale co zelený čaj Matcha pocházející z Japonska? Matcha je mletý čaj vytvořený rozemletím zeleného čaje mezi žulovými kameny. Tento tradiční čaj, používaný už více jak 800 let při buddhistických ceremoniích, se místo klasického zalití horkou vodou vytváří našleháním. V čem je ale lepší oproti klasickému čaji?

Výhody Matcha

Tento japonský čaj je desetkrát silnější, než klasický zelený čaj. Při konzumaci tak dochází ke zvýšenému příjmu antioxidantů, důležitých minerálů, jako je vápník, draslík, zinek či železo, vitamínů (beta karoten, vitamin E a C) a vlákninu. Obsahuje také dvě důležité látky. Tou první je l-theanin, což je aminokyselina pomáhající navodit mozku stav relaxace bez toho, aby se cítil unavený. Theofylin oproti tomu působí jako stimulant nervové soustavy. Jeho účinek se podobá kofeinu, ale nenese s sebou negativní účinky jako je například nervozita. Kofein je ale v malé míře v tomto čaji zastoupen také.

Jak na přípravu Matcha?

Rozemletý prášek vložte do čajové nádoby. Důležité je, aby čaj nepřišel do styku s kovem. Používejte proto třeba bambusovou lžíci. Do nádoby nalijeme vodu ohřátou na 75 °C. Vše se poté našlehá speciální bambusovou metličkou na zelenou pěnu. Vznikne napěněná kaše, která po chvíli zhoustne. V tomto okamžiku je čaj možno pít.

Další využití Matcha

Jelikož je tento čaj ve formě jemného zeleného prášku, dá se jeho využití najít při přípravě pokrmů, výrobě čokolády či zmrzliny. Abyste mohli nějaký recept vyzkoušet, přinášíme vám návod jak na nepečený dort s Matcha, který bude skvělý v tomto letním období.

Na Matcha dort budeme potřebovat:
  • 500 ml smetany
  • 6 lžic cukru krupice
  • mletou vanilku
  • 6 plátků želatiny
  • 6 g čaje Matcha

Smetanu nalijeme do hrnce s spolu s mletou vanilkou necháme přijít s varu. Želatinové plátky si namočíme do studené vody a necháme nabobtnat. Do horké smetany poté vmícháme želatinu a Matcha – pozor, spolu se už nesmí vařit. Vzniklou směs nalijeme do připravených formiček a dáme do lednice. Při podávání můžeme ozdobit ovocem.

Matcha je nejlepší alternativou pro přísun energie. Zapomeňte na kávu a energetické nápoje, a vyzkoušejte Matcha čaj.