Ovocné a zeleninové smoothie

Název smoothie nás čím dál více obklopuje ze všech stran. Doporučují ho výživoví poradci, nabízejí restaurace a stánky s občerstvením. Co to ale smoothie opravdu je? Smooth znamená v překladu jemný, krémový. Jednoduše řečeno, jedná se o rozmixovanou zeleninu a ovoce.

Základ je tedy jasný, ovoce a zelenina, popřípadě kombinace obojího. Při tvorbě smoothie se snažte vyvarovat přidanému cukru a umělých sladidel. Kromě ovoce do něj ale můžete přidat mladý ječmen, Matcha, chia semínka, ovesné vločky aj. Rozmixováním vámi zvolených ingrediencí vznikne hustý a výživný koktejl, který může sloužit jako snídaně, nebo svačina.

Malinové smoothie

Maliník se v této době už krásně červená, tak proč jeho plody nevyužít právě do smoothie.

Na malinové smoothie budete potřebovat:
  • 150 g čerstvých malin
  • 2 vyzrálé banány
  • 200 ml kokosového mléka

Maliny opláchneme a osušíme. Banány zbavíme slupky a nakrájíme na menší kousky. Maliny, banán a kokosové mléko vložíme do mixéru a umixujeme dohladka. Pokud byly banány dostatečně vyzrálé, není potřeba dál smoothie sladit. Pokud je výsledek moc kyselí, lze použít med, nebo stévii.

Špenátové smoothie

Jak jsme výše psali, lze kombinovat ovoce a zeleninu dohromady. V tomto případě je zástupcem zeleniny špenát, který podporuje trávicí systém.

Na špenátové smoothie budete potřebovat:
  • 2 šálky špenátu
  • 2 šálky jahod (mohou být čerstvé i mražené)
  • 1 zralý banán
  • med

Špenát omyjte a jahody očistěte. Banán zbavte slupky, následně ho nalámejte do mixéru. Přidejte špenát a jahody. Vše rozmixujte do hladké směsi. Pokud je nápoj příliš kyselý, můžete ho dosladit medem. U tohoto smoothie lze využít i ledovou variantu. Ingredience zůstanou stejné, navíc k nim přidáte ½ šálku ledu.

Smoothie si zamilovala velká řádka lidí, od veganů, raw strávníků až po lidi, kteří si jen chtějí zpestřit jídelníček něčím zdravým. Vyzkoušejte proto smoothie i vy.