Anýz vonný – bylina proti nadýmání
Anýz je známá bylina především pro své blahodární účinky na trávicí trakt. Již staří Římané ho užívali po bohatých hostinách, aby předešli zažívacím potížím. Co ale tato bylina s bílými květy nabízí více?
Něco málo o anýzu
Anýz vonný je jednoletá bylina pocházející ze Středomoří. Roste na teplých a slunných místech, do výšky až 60 metrů. Pokud se rozhodnete pro čerstvou bylinu, listy můžete sbírat po celý rok, ovšem květy pouze od července do září.
Nejúčinnější součástí anýzu jsou semena, která najdete v květu. Připravit z nich můžete esenciální olej, odvar, či nálev.
Léčivé účinky anýzu
Silice obsažené v anýzu jsou plny vitamínu B. Jak jsme již výše zmínili, rostlina je skvělým pomocníkem při zažívacích problémech. Potlačuje především křeče v žaludku a střevech a nadýmání. Kromě těchto účinků působí blahodárně na dýchací ústrojí. Díky antiseptickým a dezinfekčním vlastnostem ulevuje při kašli a zánětu průdušek. Čaj připravený z anýzu pomáhá při ženských problémech, jako je menopauza, nevolnost v těhotenství a špatná tvorba mateřského mléka.
Zevně dokáže anýzový olej, či jeho odvar, ulevit od parazitů jako je svrab, či veš.
Užívání anýzu
Anýz se často používá v kuchyni. Jeho semínka bývají součástí receptů polévek, omáček, pečiva a sladkostí. Pochutnat si můžete na nealkoholickém anýzovém nápoji, či známé anýzovce, silné alkoholové pálence lehce jantarové barvy.
Využití anýzu najdete i v kosmetice, kde může být součástí parfémů, mýdel, past na zuby, ústních vod a pleťových krémů.
Anýz byl dříve symbolem štěstí a mládí, a proto nemálo zdobil postele žen. I když je nám dnes tato pověra o anýzu cizí, jeho léčivé vlastnosti jsou nepopiratelné po dlouhá staletí.