S jakými formami kávy se můžete setkat a jak se liší jejich kvalita?

Každý milovník kávy preferuje ten svůj způsob přípravy a formu kávy, která mu chutná nejvíce. Kávu si však můžete dopřát na tolik rozmanitých způsobů, že rozhodně stojí za to ochutnat i něco z jiného ranku a trochu si v tomto ohledu rozšířit obzory.

Co má vliv na kvalitu kávy?

Kromě způsobu přípravy především kvalita samotných zrnekstupeň jejich pražení a také způsob balení. Tyto tři aspekty hrají opravdu velmi důležitou roli, a jestliže nejsou v souladu, s opravdu kvalitní kávou se můžete rozloučit. Na balení kávy, které se chystáte koupit, byste proto měli hledat informace o původu samotné kávy, o intenzitě a způsobu jejího pražení a rozhodně byste také měli dobře posoudit obal a jeho neporušenost.

Jakou formu kávy zvolit?

Z hlediska úpravy kávy předtím, než se dostane na stůl spotřebitele, můžeme rozlišit kávu zrnkovou, mletou, instantní kávové kapsle. Zrnková káva představuje naprosto základní variantu suroviny, ze které se následně připravuje nápoj. Asi každý má svůj recept na to, jak připravit kávu ze zrnek. Někdo má doma vlastní mlýnek, jiný si kávu nechá namlít přímo v obchodě. Odměnou za námahu je v každém případě originální a plná chuť, kterou hned tak něco nenahradí. Káva namletá bezprostředně před přípravou nápoje nestihne zoxidovat a změnit svoji původně vysoké kvality. Nezmizí z ní tolik aroma ani chuti. Navíc si můžete sami zvolit stupeň hrubosti mletí a tak ovlivnit chuť i intenzitu každého šálku. Zrnkovou kávu, kterou lze doma namlít, milují všichni kávoví fajnšmekři, kteří rádi experimentují a ochutnávají vše, co je možné.

Zatracovaná mletá káva

Mletá káva má sice obvykle již méně výrazné aroma a chuť než káva zrnková. To je ale obvykle daň za rychlost její přípravy a také pohodlí. Mletou kávu si tak klidně můžete udělat v práci, aniž by se šéf významně díval na hodinky, můžete ji ale použít také na rychlé ranní probuzení, pokud není po ruce nic jiného. V případě mleté kávy je potřeba sledovat hrubost mletí ještě předtím, než si ji zakoupíte, doma s ní totiž už nic neuděláte. Mletou kávou jsou plněny i tchibo kapsle, které jsou rychlou možností, jak si připravit vždy stejně dobrý nápoj z kvalitních surovin.