Solární energie v Česku příliš netáhne. Oblíbenější je klasika

Získávání elektřiny ze slunce může znít jako sen, opak je ale pravdou. Tedy alespoň v Česku, kde tento způsob výroby energie příliš netáhne.

Ten největší boom spojený se solární energií je zřejmě za námi. I když se dá očekávat další nárůst zájmu, moc velký nárůst ve statistikách zřejmě očekávat nemůžeme. Podobně jako při posledním trendu.

Solární energie strádá

Dotace na fotovoltaické elektrárny jedou naplno. Každý rok ministerstvo vypisuje nové investiční příležitosti nejen pro firmy, ale také jednotlivce. Pokud se do dotačního programu přihlásíte, můžete ušetřit i stovky tisíc korun. Na první pohled to vypadá, že jde o velké lákadlo, opak je ale pravdou. Fotovoltaická elektrárna na klíč totiž v Česku netáhne tolik, jak bychom si asi všichni představovali.

Usuzovat tak můžeme podle statistik výroby elektřiny na našem území. Solární elektřina si totiž ukousla jen 2,7 procent z koláče. Podobně bídně jsou na tom i další alternativní způsoby výroby elektrické energie. Na 2,4 procentech se zastavila biomasa, na 1,8 procentech vodní elektřina a na 0,7 procentech zase větrné elektrárny.

Jasný lídr na trhu s elektřinou

Český trh tak stále ovládají klasické způsoby výroby energií. První místo obsadilo uhlí, které si pro sebe uzmulo téměř poloviční podíl (47,6 procent). 34,6 procent a jasné druhé místo pak patří jaderným elektrárnám. V budoucnu se ale dá očekávat, že by se podíl alternativních energií mohl vyšplhat nahoru. Do roku 2040 se očekává nárůst na 18 až 25 procent (aktuální podíl činí 13 procent).

Akumulace energie do baterií a solární energie celkově ale nemá v Česku tak zářivou budoucnost. Může za to především podnebí, které solární energii příliš nepřeje. Větší potenciál mají především větrné elektrárny. Pro výrobu domácí elektrické energie jsou ale fotovoltaické elektrárny naprosto ideální. A to i během období zimy.