Zdravotní rizika, která s sebou nese nedostatek kvalitního spánku
Únavu pociťuje čas od času každý z nás. Je to přirozená reakce těla na nedostatek odpočinku, která krátkodobě nemá na zdraví člověka vliv. Pokud je ale dlouhodobá, může mít na náš organismus devastující účinky.
Kvalitní spánek začíná vhodným výběrem matrace
Co je pro kvalitní spánek potřeba? Klidné prostředí bez rušivých elementů a kvalitní postel spolu s vhodnou matrací. Nezapomeňte, že dospělý člověk potřebuje minimálně matrace 90×200 cm u jednolůžka, u dvoulůžka minimálně matrace 160×200 cm. Samozřejmostí by měl být kvalitní rošt a také vhodné lůžkoviny z příjemných materiálů.
Co nedostatek spánku v těle napáchá?
Krátkodobá únava a nevyspání má následující den za následek nesoustředěnost, zhoršení koncentrace, potíže s pamětí a pomalejší reakce. Zhoršuje se pracovní nebo studijní výkon a vzrůstá riziko chyb, kterých se lidé dopouští.
Pokud únavu neřešíme nebo nemůžeme řešit, začíná ovlivňovat fyzické i psychické zdraví. Jedním z prvních symptomů je zhoršená imunita, kdy je člověk náchylnější k nemocem.
TIP: Hodit se vám bude i čisticí prostředek
Osoby, které málo spí, mají vyšší riziko obezity. Už po týdnu se zvyšuje hladina hormonu hladu a naopak snižuje hladina hormonu sytosti, což má za následek častější jezení a větší chuť na sladké, slané a škrobnaté potraviny. Navíc jsou nevyspalí lidé méně aktivní vlivem nedostatku energie.
Nedostatek spánku má dále vliv na sexualitu. Kromě toho, že se snižuje libido, se u mužů objevují problémy s erekcí a u žen s vaginální suchostí. Zároveň se zvyšuje riziko některých vážných onemocnění, například kardiovaskulárních chorob, demence nebo Alzheimerovy choroby.
Nespavost v neposlední řadě útočí na psychickou pohodu člověka. Nevyspalí lidé jsou často netrpěliví, úzkostlivější a náchylnější ke špatnému úsudku. Může se rozvinout i deprese. U těžkých a neléčených spánkových deprivací dochází v mozku dokonce k takovým změnám, kdy se dostaví halucinace, paranoia a další.