Jak na správné sezení u počítače

Pracujete často s počítačem? Pak je jen otázkou času, kdy se objeví první příznaky sedavého zaměstnání. Nejčastěji se jedná o bolesti zad a kloubů. Víte, že jim ale můžete velmi snadno zabránit tím, že budete dodržovat několik základních pravidel pro správné sezení u počítače? Některá pravidla jistě už budete znát, protože nám byla kladena na srdce už od školních lavic. Jiná pro vás ale možná budou novinkou.

Prostředí si musíte přizpůsobit

Pravidlem číslo jedna je absolutní přizpůsobení pracovního prostředí úměrně vaší výšce. Spadá sem především výška kancelářské židle a poloha desky stolu. Při sezení byste měli sedět rovně a vaše nohy by se měly pohodlně dotýkat země. Při psaní na klávesnici by ruce měli být v pravém úhlu s tělem. Pro dlouhodobé psaní na počítači se doporučují měkké podložky pod ruce, které položíte před klávesnici a během psaní si o ně opíráte ruce. Takto účinně předejdete syndromu karpálního tunelu. Podobná podložka je vhodná také k počítačové myši.

Tip pro vás: Rady pro kutily a finanční tipy

Ocenění, jak snadno se vám bude ovládat a jaké pohodlí vašim rukou poskytne. Důležité je ale také správně položení monitoru. Při pohledu na něj byste se měli očima dívat zpříma do 3/4 výšky monitoru. Jedině tak zajistíte, že vás nebudou bolet oči z dlouhodobé práce na počítači. Ačkoliv většina monitorů je v dnešní době vyrobena tak, aby naším očím neškodila, bolest může způsobovat také špatný úhel pohledu na monitor nebo skutečně dlouhodobé sledování obrazovky. Dávejte si proto často pauzy, jděte se projít nebo se prostě jen na několik okamžiků dívejte z okna. Vaše oči si tak odpočinou a budou připraveny na další práci.

Co udělat pro pohodlné a zdravé sezení

Když jsme si představili základní pravidla pro zdravé sezení za počítačem, musíme se podívat podrobněji i na pomůcky, které nám pomohou s prevencí bolesti zad a kloubů. Zaměřit byste se měli na hýžďové svalstvo, které je dobré podložit flexibilní měkkou podložkou. Zkuste si na kancelářskou židli pořídit balanční podložku, která kromě toho, že změkčí celkové sezení, bude příjemně masírovat. Nahradit ji můžete i overballem, který ale nafoukněte jen z části a to tak, aby se vám na něm pohodlně sedělo. Podložku by si zasloužili i vaše nohy. V takovém případě ale nezapomínejte na to, že nejlépe je mít nohy spuštěné do pravého úhlu. Pokud si je přejete mít podložené ve větší výšce, například kvůli svému nízkému tlaku, klidně tak učiňte, ale ne dlouhodobě. Polohu nohou raději střídejte a občas se běžte projít. Jedině tak dosáhněte správného prokrvení nohou. A čím vlastně nohy podložit? Nejzdravější variantou bude opět již zmiňovaný overball, který v tomto případě ale nafoukněte o něco víc, aby držel tvar, ale současně aby na něm bylo možné nohy pohodlně udržet.