Máte problém s dýcháním? Vyzkoušejte přírodní éterické oleje

Problémy s dýcháním může být výsledek mnoha příčin, jako je alergie, rýma, nachlazení, nebo chřipka. Všechny tyto nemoci ucpávají dutiny a vám se špatně dýchá a spí. Dutiny nosní každý den produkují asi půl litru hlenu, který jimi prochází a má za úkol čistit. Odstraňuje prachové částice, bakterie a látky znečišťující ovzduší. Když vás ale trápí některý z výše uvedených problémů, dutiny se nedokážou sami čistit a je potřeba jim pomoci. Dnes vám představíme pár esenciálních olejů, které si snadno s těmito problémy poradí.

Eukalyptus

Eukalyptový olej je ceněn pro své silné antibakteriální a protivirové účinky. Je získáván z listů australského Eukalyptu a je považován za nejlepší oleje vhodné k inhalaci. Má povzbuzující účinek. Jeho výrazná až štiplavá vůně připomíná odér medicíny. Eukalyptus je totiž často obsažen i v tradičních lécích.

Rozmarýn

Rozmarýnový olej je získáván z byliny rostoucí na svazích italských a francouzských kopců. Aromatická rostlina je používána již od středověku pro své silné hřejivé účinky.

TIP: ochrana proti chrípke

S rozmarýnovým olejem musíte opatrně. Tato esence silně stimuluje a zahřívá organismus, a proto při lokální aplikaci by se měla používat v kombinaci s jiným přírodním olejem.

Rozmarýnový esenciální olej stimuluje imunitu a zmírňuje dýchací potíže a záněty průdušek a nosních dutin. Skvěle si dokáže pomoci i při prvních příznacích chřipky a nachlazení. Pokud je rozmarýn obsažen v kapkách na kašel, pomáhá k vykašlávání a léčí sliznici.

Pozn.: Rozmarýn by se neměl používat během těhotenství, při vysokém krevním tlaku, nebo při nemocech způsobující křeče.

Máte problém s dýcháním? Vyzkoušejte přírodní éterické oleje

Tea Tree

Stejně jako eukalyptus, i tea tree olejíček pochází z rostliny z austrálie. Tea trea esenciální olej má svěží, pronikavou a velmi silnou vůni s bylinným tónem. Tento olejíček je považován jako nejlepším prvním pomocníkem při léčbě zanícených ran, zánětu průdušek a ucpaným dutinám.

Máta peprná

Olej z máty peprné je považován za základní nutnost v aromaterapeutických lékárničkách. Esenciální olej z máty peprné je bezbarvý, čirý, se svěží, zřetelně pronikající a typickou mátovou vůní. Je vhodný na všechny problémy s dýchacími dutinami.

Při léčbě mátou peprnou ale dejte pozor. Samotný olejíček je velmi silný, může vyvolat až podráždění. Proto při jeho aplikaci, či inhalaci buďte nadmíru opatrní a ve vysoké míře ho řeďte s jinými rostlinnými oleji.