Goji – potravina dlouhověkosti

Goji, malá červená plodina, je mnohými označována za plodinu dlouhověkosti. Pochází a pěstuje se převážně v Číně, konkrétně v střední a severní. V této zemi jsou běžnou částí jídelníčku, ale používá se i v místní medicíně. Pojďme se podívat, co v sobě Goji skrývá.

Co je Goji?

Goji, neboli kustovice čínská, je plod opadavého keře s pravidelnými květy, řazené do čeledi lilkovité. Keř dorůstá do výšky 1 – 2 metrů. Plodem je žlutooranžová až červená dužnatá bobule podlouhlého tvaru. Plody kustovice připomínají chutí rajčata, vůní se však podobají datlím, hrozinkám, nebo sušeným brusinkám.

Medicínské výzkumy potvrdili řadu léčivých účinků Goji. V České republice jsou sušené plody běžným sortimentem obchodů se zdravou výživou.

Zdravotní účinky Goji

Goji obsahuje 18 druhů aminokyselin, beta karoten, velmi vysoké procento vitamínu C, vitamín B1, B2, B6 a vitamín E, kyselinu linolovou, 8 polysacharidů a 6 monosacharidů, které posilují imunitní systém.

Jak již název napovídá, kustovice čínská dokáže prodloužit život a zpomalit proces stárnutí. Jedná se o silný antioxidant, který posiluje obranyschopnosti organismus. Snižuje riziko vzniku rakoviny a pomáhá zastavit růst nádorových buněk. Zlepšuje paměť a posiluje činnost jater a ledvin.

Podporuje správnou funkci trávicího traktu a působí protizánětlivě. Zlepšuje kvalitu spánku a dodává lepší náladu.

Co Goji léčí?

Goji se doporučuje užívat, pokud trpíte:
  • chronickým kašlem
  • vysokým cholesterolem
  • špatným zrakem
  • alergiemi
  • neplodností
  • sexuálními dysfunkcemi
  • problémy s menstruací či menopauzou

Odborníci doporučují denně užívat 30 gramů sušené kustovice čínské.

Z kustovice si můžete uvařit čaj, koktejl, nebo ji přidat do ranní snídaně. Tato volba je už jen na vás.