Co je to kombucha a jak ji využít

Kombucha patří dnes k běžnému sortimentu ve zdravé výživě a prodává se ve formě nápoje. Co se ale skrývá pod názvem kombucha, známého již z doby starověku?

Co je kombucha

Kombucha patří mezi jedno z nejoblíbenějších léků z oblasti přírodní medicíny. Tento nápoj, připravující se z černého nebo zeleného čaje, musí několik dní pracovat, aby se vypěstovala tzv. kombuchová kultura. Barva a chuť se mnohdy liší a to podle druhu použitého čaje a délce fermentace, která se pohybuje nejčastěji od sedmi do deseti dnů.

Kombucha jako lék

Co je to kombucha a jak ji využítKombucha obsahuje dlouhou řádku zdraví prospěšných látek, jako jsou vitamíny skupiny B, vitamín C, kyselinu listovou, mléčnou a jablečnou. Díky tomu podporuje tvorbu červených krvinek a vstřebávání želena. Také obsahuje kyselinu glukorunovou, která pomáhá budovat silný imunitní systém v těle, podporuje látkovou výměnu a snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Kyselina také dokáže na sebe navázat škodlivé a toxické látky, které se hromadí především v ledvinách a odvádět je z těla v podobě moči.

Kombucha je mimo jiné plná potřebných aminokyselin a enzymů. Aminokyseliny podporují správné fungování nervového, hormonálního a imunitního systému a spolu s enzymy, podporující zažívací proces, rozkládají, pomáhají tělu správně fungovat.

Tip: Luxusní šperky a cestovní rádce

Účinky kombuchy

Pozitivních léčivých účinků kombuchy je celá škála. Začněme třeba detoxikací organismu, podpoření imunitního systému a střevní mikroflóry. Byli také zaznamenáno zdravotní zlepšení u lidí trpící kožním onemocněním, cukrovou, záněty, nemocí kloubů, migrénou či menstruačními bolestmi.

Co je to kombucha a jak ji využítBohužel užívání kombuchy může nést i pár nežádoucích účinků jako je například nevolnost, pálení žáhy nebo střevní problémy. A pozor by si měli dát i lidé, kteří jsou citlivý na produkty obsahující kofein.

Využití kombuchy

Nápoj z kombuchy by se měl pít dvakrát až třikrát denně. Začít byste měli ráno na lační žaludek, poté si dopřejte jednu skleničku před obědem a jednu na noc. Dávky se můžou zvýšit, obzvláště pokud trpíte zhoršeným zdravotním stavem. Kombucha se ale dá ale využít i jinak. Díky své sladkokyselé chuti se skvěle hodí do pokrmů, kde nahradí běžně používaný ocet. Také z ní můžete připravit koupele a obklady, používat ji jako pleťovou vodu či masku. Dokáže si totiž dobře poradit s většinou kožních problémů.

Dnes je již běžně k sehnání a dokonce se dá i snadno vyrobit doma. Pokud vás tento léčivý nápoj zaujal, vyzkoušejte jeho léčivé účinky právě na sobě.