Stres – je dobré se jím nechat ovládat?

Když se řekne stres, každého napadne strašák, kterého raději nechce v životě mít. Je ale všechen stres tak špatným společníkem? O stresu a jak na něj se dnes pobavíme v dnešním článku.

Co je stres

Stres je podle medicíny reakce organismu na mimořádné podmínky, které nazýváme stresory. Tělo díky nim vytváří obranné reakce, které mají zabrání zničení organismu. Jednoduše řečeno, stresem nazýváme ochranu těla před skutečnostmi, které nečekáme. Měli byste také vědět, že máme dva druhy stresu. Těmi jsou eustres, což je pozitivní zátěž, která stimuluje organismus k vyšším a lepším výkonům a distres, který charakterizujeme jako nadměrnou zátěž s možností poškození, či onemocnění postiženého jedince.

Bez dobrého stresu bychom stály na místě a nepohnuli se dál. I stres je někdy potřebný. Ovšem jak se zbavit špatného stresu, či jak mu předejít?

Jak na špatný stres

  1. Změňte věci, které vás trápí, a vyřešte problémy, které jsou řešitelné.
  2. Pokud nelze problém řešit, neutápějte se v něm a nechte se vyléčit časem.
  3. Žijte více přítomností, nebojte se budoucnosti a neřešte minulost.
  4. Obklopujte se lidmi, se kterými se cítíte dobře.
  5. Předcházejte stresu a vyhýbejte se lidem a věcem, který vám ho způsobují.
  6. Žijte aktivním životem. Endorfiny, které se při fyzické aktivitě vyplavují, vás dělají šťastnějšími.
  7. Naučte se odpočívat a relaxovat za každých podmínek.
  8. Zůstaňte sami sebou za každé situace.
  9. Dělejte věci, které máte rádi a které vás těší.

Někdo možná může říci, že se to lehce řekne, ale těžko vykoná. Nebuďte negativními osobami a začněte se sebou něco dělat. Někdy to bude chtít trochu kuráže. Sami ale uvidíte, jak dobře vám bude, když ze života odstraníte věci, které vás netěší.