Zažeňte depresi správnou stravou

Pro podzim je už tak trochu typické, že člověka často přepadne pocit deprese. Příčinou je jak změna počasí k chladnému a zamlženému, tak dny, které se krátí závratným tempem. Způsobů, jak se s depresí poprat samoléčbou, je mnoho. Nejefektivnější a nejsnadnější je však drobná úprava jídelníčku, pomocí které dokážete přímo zázraky.

Potraviny, které léčí

Asi nejznámějším lékem na depresi a špatnou náladu je čokoláda. Kdo by neznal ty okamžiky, kdy po ní musí prostě sáhnout a sníst ji na posezení. V podstatě si o ni náš organismus říká sám, protože potřebuje doplnit cukry a energii, což jsou hned dva pilíře, na kterých stojí dobrá nálada. Málokdo však ví, že sem můžeme zařadit i banány. Ty pro změnu obsahují vitamíny B a hořčík. Kombinace obojího dokáže potlačit špatnou náladu a uvést nás do pohody. Podobné účinky mají také horké nápoje. Na podzim budou vést ovocné čaje a horké čokolády. Pocit příjemného tepla, kterého se nám pomocí jednoho šálku dostane, je skvělý lék, na který sázeli už i naši předkové.

Zajímavý tip: sledujte technické novinky

Co jíst pro dobrou náladu

Pokud si chcete dobrou náladu udržet dlouhodobě, musíte předcházet vznikům depresí. Budete se možná divit, ale i toho lze dosáhnout pomocí jídla. Stačí do svého jídelníčku zařadit více ovoce, zeleniny a ořechů. Osvědčenou kombinací jsou například ovesné kaše, které posypete kousky ovoce, oříšky a semínky. Doplníte tak svému tělu nejen potřebnou energii, ale také vitamíny, na kterých může stavět. Zeleniny zkuste pro změnu kombinovat s rýží a kuřecím masem. Vznikne vám tak chutné a zdraví prospěšné jídlo. Depresi ale způsobuje také únava a vyčerpání. Rozhodně se tuto situaci nesnažte řešit kávo nebo energetickými nápoji. Možná vám krátkodobě pomohou zvládnou únavu, ale to je asi tak vše. Určitě totiž nejsou dobré pro vaše trávení, takže se snažte pít spíše čaje s obsahem teinu, který má podobné účinky jako kofein, jen se uvolňuje postupně a není tak škodlivý pro nás organismus. Nepohrdejte ale ani obyčejnou vodou s citronem nebo ovocnými džusy. Krátkodobě můžete popíjet i minerální vody s vyšším obsahem hořčíku, které také mohou pomoci se zahnáním deprese a únavy.

Čemu si raději vyhnout

Sice jsme si vyškrtli ze seznamu kávu a energetické nápoje, ale potravin, které bychom měli konzumovat omezeně je mnohem víc. Rozhodně vám depresi nepomůže zahnat hromada sladkých tyčinek, sušenek a koláčů. Sice vám navodí příjemný pocit po dobu jejich konzumace, ale to je vše, co vám dají. Budou pro vás náročné na trávení, takže se následně budete cítit ještě vyčerpaněji. Snažte se proto jíst s rozumem. Jedna karamelová tyčinka vám rozhodně neuškodí, ale myslete na to, že také nijak výrazně nepomůže. Sáhněte proto raději po sušeném ovoci, oříšcích a podobných laskominách.