Feng shui ve znamení barev

Feng shui je stará čínská filosofie, která vysvětluje propojení energií ke zlepšení života. Toto starodávné umění se zaměřuje i na význam barev a spojení s jednotlivými elementy, ze ktercý tento směr vychází. Pojďme se dnes podívat, co jednotlivé barvy podle feng shui znamenají.

5 elementů podle feng shui

  • oheň = vášeň, energie
  • země = stabilita
  • kov = čirost, přesnost
  • voda = klid, lehkost, hojnost
  • dřevo = zdraví, vitalita

Červená

Červená je barva ohně a značí sílu a energii. Do místnosti přináší pocit teploty a radosti, ovšem působit může i jako nebezpečí. Červené by se měli vyhýbat lidé, kteří jsou v pokročilejším věku života, nebo jsou vážně nemocní.

Bílá

Bílá barva symbolizuje čistotu a nevinnost. Spojována je často s náboženskými obřady. Bílá se hodí do pracoven a místností, kde chceme navodit chladnou a zároveň neutrální atmosféru. Je spojena s elementem kovu.

Žlutá

Žlutá představuje barvu slunce a element země. Je symbolem tolerance a trpělivost. Na lidskou mysl působí antidepresivně a povzbudivě. Je skvělou barvou pro zahnání chmur a ke zvýšení koncentrace. Vyhnout byste se ji však měli v malých, uzavřených místnostech, především v místě sloužící k odpočinku.

Zelená

Zelená je ve spojení s elementem dřeva. Je znakem rostliny, života, přírody, růstu a vitality. Díky tomu je tedy často využívána pro spojení s přírodou a k vytvoření prostoru vhodného pro odpočinek. Zelená barva podporuje koncentraci a pocit mládí. Byt však doplňte pouze zelenými doplňky, přemíra této barvy může škodit.

Černá

Černá barva vyvolává potřebu poznání. Přináší pocit vážnosti a záhadnosti. Černou barvou lze důraznosti samostatnost, sílu a pevnost. Potlačuje však koncentraci. Měli byste se ji vyhýbat v místnostech sloužící k učení a k práci a v pokojích pro děti a nemocné. Černá barva představuje element temné vody.

Modrá

Stejně jako černá, i modrá barva je spojením vody, ale také dřeva. Tato barva vyvolává touhu po vědomostech a navozuje pocit důvěry a bezpečí. Modrá barva může ve velké míře však působit chladně, proto se ji vyhýbejte v místech, kde je žádoucí teplo (například v dětském pokoji). Modrá je nejvhodnější barvou pro meditaci.

Správný výběr barev vám zaručí, že vám jednotlivé místnosti budou sloužit podle vašeho určení. S feng shui si možná odpovíte na otázku, proč trpíte nespavostí, nebo proč je vaše soustředěnost tak slabá.