Plánujete začít s jógou?

Pravidelný pohyb naše tělo pro správné fungování jednoznačně potřebuje. Na zařazení sportovní aktivity alespoň párkrát do týdne, by měli myslet obzvláště ti, kteří mají sedavé zaměstnání a přes den toho příliš nenachodí. Není třeba podávat extrémní výkony. Pokud nepatříte mezi sportovce, může pro vás být ideální například jóga. S tou se můžete nejen správně protáhnout, ale zároveň si také vyčistíte hlavu od starostí běžných dnů. Jak tedy na to?

Proč začít cvičit jógu?

Jóga přináší celou řadu benefitů, jelikož s ní cvičíte nejen tělo, ale i hlavu. Zapomenete na stres a povinnosti, soustředíte se jen na sebe, vnímáte, jak vaše tělo reaguje na jednotlivé pohyby. Na konci lekce se vám po těle rozlije příjemné fyzické i psychické uvolnění. Díky jejímu pravidelnému opakování se zbavíte nepříjemné ztuhlosti. Flexibilnější bude vaše tělo i mysl.

Pokud vás trápí bolesti zad, bude pro vás jóga vysvobozením. Tato bolest totiž pramení z ochablých svalů, ty však díky cvičení posílíte. A to i bez zvedání těžkých vah ve fitness centru. Úspěšně posilovat lze také s vlastní vahou. Možná budete překvapeni, jak náročné to může být.

Velkou výhodou této aktivity je také fakt, že ji může cvičit opravdu téměř každý. Nepotřebujete na ni skvělou fyzičku, ani na věku nezáleží. Jóga má spoustu typů, a tak se hodí i pro úplné sportovní začátečníky. Zároveň umí být také pořádně náročná a zapotí se i ti opravdu zkušení.

Jak začít a co je k tomu potřeba?

Pro začátek není potřeba žádné speciální vybavení. Stačí pohodlné sportovní oblečení a přihlášení na lekci pro začátečníky, nebo si vybrat jeden z klidnějších typů jógy.  Doporučujeme například jinjógu či hathajógu. Začít s lektorem bude daleko lepší než sám doma. Lektoři vysvětlí jednotlivé pohyby, pomohou se správným provedením a naučí jak pracovat s dechem, který hraje při józe opravdu zásadní roli.

Důležité je při cvičení nebýt v napětí či v nepříjemné poloze. Vše musí probíhat hladce a vše by vám mělo být příjemné. Nedělejte nic příliš na sílu. Lehké pnutí je v pořádku, ale bolesti se vyhněte. Kam dosáhnete, tam dosáhnete. Uvidíte, že se flexibilita bude při pravidelném cvičení velmi rychle posouvat.

Nezatěžujte plíce klasickými tabákovými výrobky

Jak již bylo řečeno, stěžejní roli při józe hraje dýchání. S tím mohou mít dlouhodobí uživatelé tabákových výrobků problémy. Pokud se klasických výrobků nedokážete zbavit úplně, můžete přejít alespoň na méně škodlivé alternativy. Jimi jsou zařízení, která svou náplň na rozdíl od klasiky nespalují, nýbrž pouze zahřívají.

Díky tomuto principu fungování neuvolňují do vašeho těla škodlivé látky jako je

  • dehet
  • oxid uhelnatý.

I přesto během rituálu dostanete toužený nikotin. Jaké jsou tedy benefity těchto produktů?

  1. nezatěžujete tolik svůj organismus
  2. neobtěžujete okolí nepříjemným zápachem
  3. neděláte lidi ve vaší blízkosti pasivními uživateli
  4. nehrozí zažloutlé zuby a nehty
  5. nezapáchá vám oblečení

Výhodou je možnost výběru z celé řady příchutí náplní. Například Pulze jich nabízí celkem sedm. Toto zařízení také uživateli umožňuje volbu intenzity zahřívání a s tím i chuti, která může být užitečná zejména při odvykání.

Autor: Lucie Dvořáková