Lapač snů – poznejte význam indiánského amuletu

Lapače snů jsou oblíbenou dekorací, která visí na zdi mnoha pokojů a ložnic. Snad každý asi ví, že lapač nad postelí má zachytit špatné sny. Znáte ale důvod jeho celkové podoby? Pokud ne, dnes vám vysvětlíme jednotlivé části lapače snů.

Historie lapače snů

Lapače snů pocházejí od kmenů starých Indiánů, konkrétně prý z kmenu Čipevajů. Ti věřili, že sny, dobré i špatné, se vznášejí nad hlavou každého Čipavaje. Vytvořili proto tento amulet, který se zavěsil nad postel, nebo kolébku. Jeho úkolem bylo zachytit zlé sny, které byly s východem slunce zničeny. Konkrétních legend o prvním lapači koluje mnoho, důležitý je ale fakt, že všechny se shodují v tom, že lapač má člověk uchránit před zlou energií i během dne.

Vzhled lapače

Lapač se skládá z několika nezbytností. Tou první je kamínek uprostřed síťky, který znázorňuje vlastní já, tedy samotného člověka. Je to střed, kolem kterého se točí celý svět. Staří Indiáni věřili, že sny (dobré i špatné) se snaží najít nějakého člověka. Tento kamínek zobrazující nás v centru, je ochranou před negativní energií.

Lapač má kruhový tvar. I to má své opodstatnění. Kruh představoval svět a vesmír a to, co ochraňuje kamínek. Je to první bod, se kterým se špatný sen setká. Proto byl tvořen z vrbových větviček, které podle šamanů mají magickou moc.

V kruhu je napletena síťka s mnoha uzlíky. Tato síť je nejdůležitější, jelikož chytá všechny sny, z kterých vybere ty špatné a uvězní. Síť zamezí tomu, aby si negativní síly našli cestu ke kamínku. Čím byla síť hustší, tím byl lapač účinnější. Síť zobrazuje také symetrii, která navozuje pocit harmonie.

Poslední částí jsou peříčka. Ty jsou důležité především proto, abychom nějaké sny vůbec měli. Síť totiž zachytí všechny špatné sny, ovšem ty dobré se sklouznou po peříčkách přímo k nám.

Ať už budete těmto legendám věřit, či nikoliv, je lapač snů nejen k zahánění negativní energie, ale slouží také jako krásná dekorace. Sami uvidíte, zda se vám noční můry vyhnou.