Vegani a vegetariáni – proč nejedí maso?

S termínem vegetarián, a především vegan, se v dnešní době setkáváme stále častěji. Na tyto skupiny jsou různé názory. Chtějí být jiní, zajímaví? Můžou být zdraví, když nejedí maso? Vegetariánství a veganství není však jen o tom, že odmítají jíst živočišné produkty a maso. Je to komplexní životní styl, který je zaměřený na zdravou bezmasou výživu, sport, ekologii a duševní hygienu. Jasnou odpověď na to, proč se někdo rozhodl jít touto cestou, nedostanete. Každý má svoje důvody a mnohdy se výrazně liší.

Rozdíl mezi vegetariánem a veganem

Obě dvě skupiny jsou druhem stravy, filozofie a životního stylu. Vegani odmítají jakoukoliv konzumaci živočišných produktů. Veganství se tedy zříká konzumace masa, ale i vajec, mléčných výrobků a někdy i medu. Mnoho veganů staví proti rybaření, myslivosti, kožešinovému průmyslu, cirkusům a zoo. Nejčastějším důvodem, proč být veganem je tak negativní postoj k produkci živočišných potravin a k velkochovu. Vegetariáni proti tomu nejí jen některé živočišné produkty, hlavně maso, sádlo a želatinu. Nejí tedy nic, kvůli čemu je zvíře zabíjeno.

Nejíst maso je podle nich záležitosti etická, ekologická, ale i zdravotní.

Mýty o vegetariánství a veganství

Plno zastaralých názorů tvrdí, že tito lidé nemůžou být zdravými lidmi a dokonce i někteří lékaři se k tomuto směru staví odmítavě. Tady je pár mylných názorů.

  • Nedostatek bílkovin? Mnohem více bílkovin je v luštěninách, tofu, sóje.
  • Nedostatek minerálů a vitamínů? Maso má velmi málo vitamínů a minerálů, plno jich je v zelenině a ovoci.
  • Málo energie? Dostatek energie zajišťuje ovoce a zelenina, případně jiné cukry.
  • Škodí to zdraví? Světová zdravotnická organizace již mnoho let oba směry uznává jako plnohodnotnou stravu.
  • Malá fyzická síla? Výzkumy toto tvrzení nepotvrzují.
  • Tato strava není dobrá? Jedná se o zvyk. Recepty jsou mnohdy variabilnější a chutnější, než s masem.

Vegetariánství a veganství je jiný způsob zdravé výživy. Vyzkoušejte si uvařit něco vegetariánského či veganského sami. Uvidíte, že se jedná o velmi chutná a vyvážená jídla.