Atopie, to je především svědění kůže. Jak jí předcházet či alespoň zmírnit?

Atopická dermatitida může i bolet, ale především svědí. Nutno však podotknout, že jde o velmi intenzivní a především dlouhodobé svědění, které může vést až psychickým problémům. Teď v zimě jde o aktuální téma, neboť atopici trpí mnohem více než během teplejších ročních období.

Proč kůže svědí?

V pokožce se nachází nervová zakončení a v případě jejich podráždění se signál přenáší do mozku, odkud se vrací přes jiná vlákna do svalů. Výsledkem je svědění a druhotně – následkem škrábání – vyrážka.

Jinak lze svědění definovat jak nepříjemný pocit, který je charakteristický pouze pro kůži. Původně plnilo ochrannou funkci – sloužilo jako upozornění na určité nebezpečí (např. přítomnost parazita, hmyzu, dráždivé rostliny apod.) a mohlo být životně důležité. Nyní je typické především pro pokožku s porušenou kožní bariérou. Bez ní jsou nervová zakončení odkrytá a dochází k reakcím na podněty, jež by organismus za normálních okolností nezaznamenal.

Časté svědění kůže trápí především ekzematiky, atopiky a ženy. Mimo to i starší osoby, jejichž stárnoucí pokožka je o poznání tenčí než zamlada. Je-li příčinou atopická dermatitida, úplné uzdravení bohužel není možné, protože jde o trvalý stav daný genetickými predispozicemi. Co však možné je, je výrazné potlačení projevů. V krátkodobém horizontu pomáhá kvalitní krém na atopický ekzém.

Atopie, to je především svědění kůže. Jak jí předcházet či alespoň zmírnit?

Naprosto zásadní je ale vyhýbání se spouštěčům, mezi které patří především:

Nadměrné teplo

Při pobytu v přetopené místnosti se suchým vzduchem kůže svědí velmi intenzivně. Atopik by se měl zároveň vyvarovat horkým koupelím a noení neprodyšného oblečení.

Mechanické podráždění a tření

Pokožka může svědit bezprostředně po styku s nepříjemnou (obvykle drsnou nebo hrubou) tkaninou. Proto je vhodné nosit oblečení, které kůži nedráždí, nechává ji dýchat a nezpůsobuje svědění. V dnešní době není problém sehnat speciální kolekce z přizpůsobivých, nebarvených a jemných látek.

Kouření

O tom, že kouření škodí zdraví, nepochybuje snad nikdo. Atopik by měl ovšem vědět i to, že cigaretový kouř patří ke spouštěčům a citelně zhoršuje atopický ekzém.

Některé potraviny

Lidé trpící atopickou dermatitidou by si měli dát pozor, respektive omezit nebo z jídelníčku zcela vyřadit některé problematické položky (ostrá a kořeněná jídla, některé exotické ovoce, aromatické sýry…). Obecně je lepší konzumovat čerstvé a nikoliv konzervované či průmyslově zpracované potraviny.

Atopie, to je především svědění kůže. Jak jí předcházet či alespoň zmírnit?

Stres a psychická nepohoda

Dlouhodobý stres či úzkost rozhodně patří ke spolehlivým spouštěčům ekzému. Proto je důležité dbát na psychohygienu, naučit se zvládat stresové situace a nebude-li jiné východisko, nebránit se terapii pod dohledem zkušeného odborníka.