Zbořte mýty o běhání

V současné době je běh jedním z nejoblíbenějších sportů vůbec. Jeho kouzlu podléhá stále více a více lidí, a tak není překvapivé, že kolem běhání koluje spoust mýtů. Pokud běháte už nějaký čas, pak víte, jak takové nepravdy uvést na pravou míru a především proč jim nevěřit. Co ale má dělat začátečník, který s během teprve začíná? Proto přinášíme seznam těch největších mýtů, které se kolem běhu točí.

1) Běhat můžete v jakékoliv obuvi

Tak to rozhodně není. Pokud opravdu chcete běhat, vyplatí se vám investovat do kvalitních běžeckých bot s pevnou podrážkou. Možná vám typ bot přijde nepodstatný, ale věřte, že po chvilce běhání například v plátěných teniskách budou vaše nohy trpět. Ne nadarmo sportovní značky dávají do prodeje celé kolekce běžecké obuvi. Pokud to se sportem myslíte vážně, budete do něj muset trochu investovat.

2) Musím běhat do kopce

Je na vás, pro jaký typ běžecké dráhy se rozhodnete. Pokud bydlíte na vesnici, bohatě si vystačíte s polní cestou nebo starou silnicí. Jaký zvolíte terén je také ve vaší režii. Pokud chcete zapojit stehna, pak si zaběhejte do kopce. Pokud ale chcete běhat delší tratě, zbytečně se nepřemáhejte náročnými kopci, jelikož by vám pak nemusely stačit síly na doběhnutí doc cíle. Po několika bězích sami poznáte, jaký terén je pro vás ten praví. Nebojte se je různě střídat stejně jako vzdálenosti. Řada sportovců praktikuje střídání krátkých a dlouhých tratí, tak to vyzkoušejte také.

Tip: jak na správné cvičení a počítačový magazín

3) Dýchat přece umí každý

Ano, dýchání je pro člověka přirozená věc, ale při běhu je potřeba se na něj soustředit mnohem více. Chvilku potrvá, než si osvojíte správnou techniku dýchaní během sportovního výkonu. Pokud vás po chvilce začne nepříjemně píchat v boku, příčinou je právě to, že nedýcháte tak, jak byste měli. Naslouchejte svému tělu, dýchejte pravidelně ve stejných intervalech a nesnažte se napoprvé uběhnout svůj rekord. Všechno má svůj čas a i s během je třeba začínat pomalu.

4) Když budu tři dny po sobě běhat, mám po zbytek týdne “volno”

Pokud si chcete přivodit zdravotní problémy, pak ano, ale pokud máte rozum, víte, že je uvedený postup je skutečně nesmyslný. Sportovat byste měli průběžně a rozhodně ne tři dny po sobě bez jakéhokoliv odpočinku. Vaše tělo potřebuje oddech, aby mohlo zregenerovat svaly. Pokud budete běhat několik dní za sebou, váš organismus takový náhlý nápor aktivity nemusí zvládnout. Jestliže pak navíc budete několik dní pro změnu jen odpočívat, vypadnete z tempa a budete muset začínat znovu. Rozvrhněte si proto běh rozumně. Vyrazte tak 2 – 3 x týdně a dny mezi jednotlivými běhy se věnujte jiné činnosti. Můžete si například jít zaplavat do bazénu nebo se věnovat nějakému méně náročnému sportu, jako je například jóga, stolní tenis a podobně.