Víme, co jíme: vypěstujte si chutnou a zdravou domácí zeleninu

Proč pěstovat domácí zeleninu nebo bylinky, když si je můžete koupit v obchodě? Odpovědi by vydaly na celý článek – prozatím jen řekněme následující: jsou často zdravější a chutnější, navíc máte skutečně kontrolu nad tím, co jíte. Pocitu, když uděláte pár kroků z kuchyně a otrháte si domácí rajčátka nebo okurky přímo z balkónu, se navíc žádná cesta do obchodu nevyrovná. V neposlední řadě je to skvělá zábava a relax, které v poslední době propadá čím dál tím víc lidí. Pojďme se teď společně podívat, jak na to.

Začínáte? Zvolte si některou z nenáročných plodin

Dobrým začátkem je zvolit pro vysazení na balkónovou zahrádku některou z klasických a oblíbených druhů rostlin – třeba rajčata, salát, pažitku, zelenou cibulku, jahody nebo hrášek. Pokud se vám bude dařit, můžete příští rok zkusit něco trochu těžšího – třeba chilli papričky nebo klasické papriky. Nemusíte se jejich pěstování bát – důležité je, aby měly papriky dostatek světla, vody a správného hnojiva.

Na balkónových rajčatech opravdu není co zkazit. Vyberte si buď zakrslou variantu, určenou přímo pro pěstování na balkoně, nebo zvolte klasická, „tyčková“ rajčata. Druha varianta potřebuje pro podepření stonku nějakou oporu (tyčku), ale jejich plody jsou větší. Rajčata obecně mají ráda dost slunce a větší pěstební prostor pro kořeny. Se zálivkou to nepřehánějte, stačí je zalít občas.

Na jahodách také není nic těžkého – jen na vás záleží, zda sáhnete po klasických nebo některé zakrslé (třeba tzv. lesních jahodách) odrůdě. Stačit vám pro ně bude klasický zahradní substrát. Pokud si vyberete některou z trvalých odrůd, budou vám plodit i několikrát ročně.

Salát je vděčnou zeleninou, kterou můžete vysazovat klidně už koncem zimy, když opadnou mrazy. Pěstujte ho v chladnu a pravidelně zalévejte – pozor ale, abyste ho „neutopili“. Sklízet jej můžete klidně každých pár týdnů. Salát potřebuje pro spokojený růst dost místa, naopak třeba pažitka je v tomto ohledu skromnější.

Výběr správného hnojiva je pro pěstování klíčový

Pokud pěstujete zeleninu na balkóně, měli byste nejprve vědět, do čeho ji vysadíte. Kromě různých květináčů a truhlíků vám pro tento účel dobře posloužit různé bedny nebo truhly. Stará dřevěná truhla s rostoucí domácí zeleninou vypadá na balkóně překvapivě dobře. Pokud máte málo místa, zkuste přesunout menší květináče ze země do různých výšek – jejich připevněním na zeď nebo dřevěnou desku můžete snadno vytvořit krásnou vertikální zahradu. Nebaví vás už klasické pěstování na balkoně a chtěli byste doma pěstovat efektivněji a po celý rok? Pořiďte si speciální grow boxy na indoor pěstování nebo hydroponické systémy.

Jednou z nejdůležitějších věcí je správný výběr hnojiva. Pokud začínáte, doporučujeme vám koupit si již namíchané hnojivo, určené pro typ rostlin, které hodláte pěstovat. Pro pěstování v hydroponických systémech je nejlepší tekuté hnojivo, jinak jeho forma záleží na vás. Ze začátku budete nejspíše pěstovat v klasickém substrátu – zde stačí menší dávka méně koncentrovaného hnojiva. Nezapomeňte, že je rozdíl mezi hnojením v květu a v růstu. Pokud rostlina roste, potřebuje více dusíku, zatímco v období květu naopak vyžaduje zvýšené dávky fosforu a draslíku. Pokud tedy používáte vícesložková hnojiva, vyžadující smíchání jednotlivých složek, hlídejte si, v jaké fázi se právě vaše rostlinka nachází

Pěstování vlastní zeleniny je skvělým a zábavným způsobem, jak si zajistit trvalý přísun chutného a zdravého jídla. Chcete se dozvědět více o tom, jak správně vybrat pro vaši zahrádku hnojivo a jak ho dávkovat? Stáhněte si zdarma e-book, kde se o hnojivech dozvíte vše potřebné.