Dokonalý soulad duše a těla pomocí jógy

Počet těch, kteří již vyzkoušeli alespoň jednu lekci jógy, značně přibývá. Větší část z nich u jógy již zůstane a praktikuje ji několikrát týdně. Zajímavá, proč je tento druh cvičení tak populární? Odpověď je snadná. Jóga je sport, který v sobě spojuje posilování těla i ducha.

Ve své podstatě je úkolem jógy procvičit tělo fyzicky, ale současně také posílit naši mysl, dopřát jí klid pro maximální uvolnění a pročistění mysli. Snadno se tak zbavíte stresu a starosti z vás opadnou během několika jednoduchých cviků na protažení. Když k tomu ještě přidáte jedinečný pocit uvolnění a příjemnou tichou relaxační hudbu, musí vám už být jasné, proč ji má v oblibě tolik lidí.

Co vás čeká na první lekci jógy

Možná to vypadá, že souhra těla a duše je něco, co člověk ovládá zcela přirozeně. Bohužel tomu tak ale není. Cesta k harmonii těla a duše je složitá, ale právě pomocí jógy se na ní neztratíte. Jóga je kromě sportu také umění a o tom se přesvědčíte už na první lekci. Ta bude z větší části věnována tomu, co je nezbytně nutné ovládat při provozování jógy a to je správné dýchání. Možná si to sami ani neuvědomujete, ale technika dýchání je velmi důležitá. Pokud ji ovládnete, bude pro vás cvičení snadné a především prospěšné. Jedině při správném dýchání totiž organismus dosáhne kýženého úspěchu. Nepodceňujte proto začátky cvičení jógy, kdy se učíte tyto základy. Bez jejich zvládnutí se vám bude později velmi těžko cvičit, protože nebudete vědět, jak na to. Zaposlouchejte se do příjemné hudby a naslouchejte svému tělu. Ovládnutí vašeho dechu pak bude velmi snadné a lehce si s ním poradíte.

Tip pro vás: zdravý životní styl

Potřeby pro cvičení jógy

Jóga patří k oblíbeným sportům už proto, že nevyžaduje žádné vysoké investice do pořízení sportovního náčiní. Pro provozování jógy vám bude stačit měkká podložka na cvičení, případně karimatka a pohodlné oblečení. To by mělo být volnější a pružné, abyste s ním zvládli protahovací cviky. Primárně se jóga provozuje naboso, avšak ani ponožky nejsou překážkou. Pokud máte dlouhé vlasy, ponechte je volné nebo učešte drdol až na temeni hlavy, aby vám nepřekážel při provádění cviků vleže. Než se vydáte na lekci jógy, nic nejezte. Jóga možná vypadá jako klidný nenáročný sport, ale věřte tomu, že s plným žaludkem jej nezvládnete. Obsahuje sice základní cviky, které jsou v podstatě snadné na realizaci, ale náročné na svaly. Pomocí jógy tak zpevníte své tělo a posílíte svaly. Asi každému z vás jsou známé fotografie lektorů jógy, kteří nemají problém udržet váhu celého svého těla na jedné ruce. Dokonale totiž zvládli techniku těla a mysli, dokáží se udržet v rovnováze a to je právě věc, kterou vám jóga přinese. Naučíte se udržet v rovnováze nejen své tělo po fyzické stránce, ale i po té duševní.