Kurkuma a její využití

Kurkuma, známá též jako indický šafrán, je koření, které se vyrábí ze sušeného oddenku kurkumovníku dlouhého. Rostlina, pro kterou je typická žlutá barva, má svůj původ v Asii a jeho největším producentem je Indie.

Kurkumu nalezneme jakou součást kari koření a je známá pro své skvělé protizánětlivé účinky. Nejnovější studie zjistili, že toto žluté koření je i skvělým bojovníkem proti rakovině a podporuje mozkovou činnost. Jak ale co nejlépe využít její úžasné účinky?

Kurkuma v kuchyni

Kurkuma a její využitíOddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté se melou na prášek. Tento sytě žlutý prášek má nahořklou, pepřovou chuť, která se podobá hořčici.

Běžně se kari koření používá v čínské a indické kuchyni. Skvěle se hodí k dušenými a pečeným masům, zeleninovými pokrmům, těstovinám, rýži, omáčkám i polévkám, které obohatí výraznou a nezaměnitelnou chutí. Často se používá i jako přírodní barvivo u mnoho druhů potravin, a nebo k zahušťování rybích a želvích polévek.

Tip: Cestování Českem a dámské doplňky

Jogurtový dresink s kurkumou

Kari koření a tedy i kurkuma je skvělé v kombinaci s jogurtem. Zde vám přinášíme jeden jednoduchý recept na zálivku, která se skvěle hodí například k salátům.

Na dresink budeme potřebovat 150 g jogurtu, 4 lžíce majonézy, 1 a ½ lžíce medu, 2-3 stroužky česneku, sůl a kurkuma nebo kari koření podle chuti. Jogurt promícháme s majonézou a přidáme med a česnek. Zálivku dochutíme solí a nakonec kurkumu.

Tento vynikající dresink skvěle dochutí vaše zeleninové saláty, ale hodí se i jako příloha k pečeným a grilovaným masům.

Kurkuma v kosmetice

Kurkuma a její využitíJiž jsme řekli, že kurkuma má skvělé antibakteriální účinky. Toho využívají ženy a dívky v Indii a oplachují si tváře ve vodě s kurkumou. Díky kurkumě mají zlatavou pleť bez akné a podobných kožních problémů. Kurkuma totiž umí regulovat činnost mazových žláz, zlepšit její prokrvení, podporovat tvorbu kolagenu a pomoci při regeneraci kůže.

Používaní kurkumy vám přinese plno zdravotních přínosů, jako je pročištění jater, zlepšení paměti a trávení a čištění pleti. Je jen na vás, jakým způsobem tento všelék využijete.